Bilgi Edinme

Üniversiteler, sadece egitim-ögretim kurumlari degil, ayni zamanda bilim ve teknoloji üreten, bulundugu yörenin ve ülkenin sosyo-ekonomik yönden gelisimine öncülük eden ve üniversite-sanayi, üniversite-toplum is birligi çerçevesinde bulunduklari yöreye büyük kazanimlar saglayan kurumlardir. Üniversiteler, üstlendikleri görevler ve sagladiklari kazanimlarla, Türkiye Cumhuriyetinin temel kurumlarindandir. Ülkemizin, cumhuriyetimizin geleceginin üniversitelere, ögretim elemanlarina ve ögrencilere dogrudan bagli oldugu unutulmamalidir.


Bu baglamda, 1992 yilinda kurulan Üniversitemizin temel hedefi, her geçen yil ögrencilerimize daha iyi bir egitim-ögretim verebilmek, daha çok ve kaliteli bilimsel arastirma ve yayin yapmak, bulundugumuz bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik yasamina hizmet etmek, katki saglamaktir.

Dumlupinar Üniversitesinde, 2013-2014 Egitim-Ögretim yili itibari ile ögrenci alimi  olmak üzere toplam  9 Fakülte , 3 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu ve  3 Enstitü de  toplam yaklasik ögrenci sayimiz 46085 dir.

Üniversitemizde 45 profesör, 81 doçent ve 331 yardimci doçent olmak üzere toplam 457 ögretim üyesi görev yapmaktadir. Ayrica 235 ögretim görevlisi, 308 arastirma görevlisi, 77 okutman ve 9 uzman ile birlikte toplam 629 ögretim elemani bulunmaktadir.  Arastirma görevlilerimizden 110 'u diger üniversitelerde lisansüstü egitim yapmaktadir. Idari personel sayimiz 588 dir ve bizim büyüklügümüzde bir üniversite için yeterli degildir. Ben burada büyük özveriyle çalisan tüm idari personelime tesekkürü bir borç biliyor, sevgi ve saygilarimi sunuyorum.

Üniversitemizde, ögrencilerimize egitim-ögretimin yani sira, üniversiteli olma duygusunu da yasatacak imkanlar sunulmaktadir. Bu amaçla sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklere ve bu etkinlikleri düzenleyecek ögrenci kulüplerine gereken önem ve destek verilmektedir.  Kütahya Genç Is Adamlari Dernegi ile yaptigimiz is birligi protokolü çerçevesinde Kütahya merkezindeki isletmelerin sorunlarini çözme ve verimliligini arttirma çalismalari yürütülmektedir. Kütahya'da bulunan kamu veya özel sektör kuruluslarinda çalisanlara ihtiyaç duyacaklari konularda egitim vermek amaciyla Sürekli Egitim Merkezi çalismalarina devam etmektedir. Ayrica Kütahya Sanayi ve Ticaret Odasi ve KOSGEB destegiyle, üniversite-sanayi is birligi baglaminda AR-GE projeleri yürütülmektedir.

Dumlupinar Üniversitesi, en önemli misyonu olan, Atatürk ilke ve inkilâplarina bagli, vatanin ve milletin bölünmez bütünlügünü savunan, demokrat, lâik, insan haklarina, hukukun üstünlügüne ve baskalarinin özgürlüklerine saygili, toplumsal sorumluluk bilincine ve ekip ruhuna sahip, arastirmaci ve sorgulayici, rekabetçi, sosyal iliskileri güçlü bireyler yetistirme hedefine kararli ve emin adimlarla yürümektedir.

 

Prof. Dr. Remzi GÖREN
Rektör

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2015, Salı