BİLGİ EDİNME

Sevgili Öğrenciler

Size emanet edilmiş hayatınızın hangi yönde gideceği, geleceğinizin nasıl şekilleneceği, aklınızın ve mantığınızın süzgecinden geçmiş tercihlerinize bağlıdır. Bu yüzden, böyle hayati bir konuda, başkalarının sizin adınıza düşünüp karar vermesine asla izin vermemelisiniz. Hayat sizin olduğuna göre, tercihlerinizin de size ait olması çok önemlidir. Gelecekte sizi bekleyen ciddi sorunlar varken, mesleğinizde rakipleriniz ciddi biçimde çoğalırken, hayatınızı anlık zevklerle, sınırlı mutluluklarla, aldatılmış başarılarla geçirmemelisiniz.

Asla önemsiz kişilerin, düşüncelerin, eylem ve söylemlerin hayatınızı rehin almasına fırsat vermeyin. Tecrübeler gösteriyor ki; şahısları öne çıkararak düşünceyle, düşünceleri öne çıkararak kendimizle bağımızı kesiyoruz.

Sevgili Öğrenciler

Üniversiteler size meslek öğreten ve bu mesleği öğrendiğinizi belgeleyen eğitim öğretim kurumlardır. Diplomalarınızı değerli yapan üzerinde yazılanlar değildir. İşi asla diplomalar bulmaz, sadece aracı olurlar. Diplomayı değerli yapan sizin ona yüklediğiniz anlam ve verdiğiniz değerdir. Neye değer verirseniz, karşılığını alırsınız. Siz ne istediğinizi ve neler yapmanız gerektiğini bilmediğiniz müddetçe, ne üniversiteler ne de üniversitede geçen yıllar size bir şey kazandırabilir. 

Sevgili Öğrenciler

İnsanların çoğunda biri İLGİ duyduğu, diğeri hiç İLGİ DUYMADIĞI iki uğraş ve merak alanı vardır. Doğal olarak birçok şeye ilgi duyar, merak ederiz. Bazılarımız futbola hiç ilgi duymazken, bazılarımız desteklediğimiz takım mağlup olduğunda perişan oluruz. İnsanların bazıları gök cisimlerine meraklıdır, bazıları pul toplar, bazıları her ikisini bir hayli saçma bulur. Bazıları Nükleer Savaş senaryoları hakkında saatlerce konuşur, fikir yürütür, ama kavga eden anne ve babasını barıştıracak bir fikri yoktur.

İnsanların azı vardır ki; onları çoğundan ayıran fark ne İLGİ duydukları ne de İLGİSİZ oldukları alanlarla ilgilidir. Sizleri DEĞERLİ YAPACAK olan, ETKİ alanlarınızdır. Neleri ve kimleri ne kadar etkileyebildiğiniz oldukça önemlidir.

Sevgili Öğrenciler

T.C KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ, İÇ ve DIŞ PAYDAŞLARIYLA, ETKİ ALANINIZI ARTIRMA, İLGİ ALANINIZI AZALTMA YÖNÜNDE SİZLER İÇİN BÜYÜK BİR FIRSATTIR. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Düşünürseniz, aradığınızı bulursunuz.

Sevgilerimle

Prof. Dr. Remzi GÖREN
Rektör

Son Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, Salı