Gaziosmanpaşa Üniversitesi (Eybis) Çalışması

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (Eybis) Çalışması

Dumlupınar Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi ‘nin ortaklaşa başlattıkları Engelsiz Bilgilendirme ve Yönlendirme Sistemi (EYBİS) Gaziosmanpaşa Üniversitesinde de hayata geçirildi.

Görme engelli öğrencilerin ve engelli çalışanların kampüs yaşamına akıllı cep telefonu aracılığıyla kolayca adapte olmalarının amaçlandığı projede, görme engellilerin kampüs içerisindeki yerleşimler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan sesli betimlemeyle yönlerini bulmaları ve bu sistemin kurulu olduğu yerlerde kendi rotalarını tanımlayabilmeleri amaçlanıyor.

Ortaklaşa yürütülen proje kapsamında  Gaziosmanpaşa Üniversitesinde görme engellilerin kampüs içinde kolay adapte olmaları için Dumlupınar Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğünü yürütmekte olan Şube Müdürü Ali Osman  ALTINAY, Kastamonu Üniversitesi Görme Engelliler Birimi Koordinatör yardımcısı Mehmet ÜNEŞ, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi komisyon üyesi Doç. Dr. Bilge Hilal ÇADIRCI ve Engelli Öğrenci Birimi personelli Ayfer GÜNGÖR ŞAHİN ile birlikte  kampüs içerisinde belirli noktaları adım adım gezerek görme engelliler için haritalandırma işlemlerini başlattılar.

Haritalandırma işlemini  başarılı bir şekilde tamamlayan ekip Gaziosmanpaşa Üniversitesi  rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN’ i makamında ziyaret ederek EYBİS projesini tanıtımını yaptı. Daha sonra da Komisyon üyelerine ve görme engelli Öğrencilere EYBİS projesi tanıtıldı.

 

Son Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, Salı