3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlama çerçevesinde Engelsiz Öğrenci Birimi ve MS Hasta Okulu olarak Sevgi Yolu günü girişine pankart astık. 

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Kazım UYSAL Hocamız  günün anlam ve önemini belirten mesaj yayınlamıştır.

Sayın Rektörümüzün vermiş olduğu mesaj;

Bugün 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü'. Bu vesile ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ailesi mensubu olan sevgili engelli öğrencilerime, saygıdeğer engelli personelime, ülkemiz ve tüm dünyada yaşayan çok değerli engelli kardeşlerime sevgi ve muhabbetlerimi sunuyor, yarınların bu günden daha iyi olmasını niyaz ediyorum.

         Bu günün; engelli insanların daha iyi anlaşılmasına,

  • Eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanmasına ve farklılıklara saygı gösterilmesine,
  • Mekân erişimi yanında teknoloji ve bilgiye erişimin engelliler için ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasına,
  • Sevgi, saygı ve muhabbetle daha güçlü bir ülkede birlikte yaşama şuurunun oluşmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Bizim medeniyetimize göre engelli insanlara saygı; insanlığa saygıdır, insaniyetin gereğidir, medeniyetin ölçüsüdür. Engelli olmak, insani bir kusur değil, ilahi bir takdirdir. Hayatı da ölümü de, sağlığı da hastalığı da Allah verir. İnsan için bu dünya hayatı asıl değildir. Esas hayat, sıkıntısız ve engelsiz hayat ebedi olan ahiret yurdudur. İnsan bu dünyaya imtihan için, derece almak için, ahiret yurduna liyakat kesp etmek için gönderilmiştir. Verilen de verilmeyen de, sağlık da hastalık da, fakirlik de zenginlik de imtihan vesilesidir. Kul, fiili ve kavli duasını yapmalı, sebeplere azami riayet edip neticeyi Allah’a bırakmalıdır. İnsan; ‘Ne oldum’ değil, ‘ne olacağım’ demelidir. İnsan, nimet ve sağlık noktasında kendinden üste olanlara bakıp isyan etmemeli, altta olanlara bakıp verilen nimetlerin şükrünü eda etmelidir.

Değerli arkadaşlar,

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Engelsiz Öğrenci Birimi 2006 yılında kurulmuştur. O günden bu güne engelsiz üniversite hayali ile çalışıyoruz. Üniversitemize emanet edilen engelli öğrencilerimizin; hayatlarını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımlarını arttırmak, yaşam standartlarını iyileştirmek ve engelsiz öğrencilerimizle eşit haklara sahip olmalarını sağlamak için çalışıyoruz ve inşallah çalışmaya da devam edeceğiz.  

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, ‘en büyük engel, engellenmektir’ şuurundadır ve ‘engelsiz üniversite’ hayalindedir. 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi;

  • 2019 yılında Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Adet eğitim binası engelsiz olarak onaylanmış ve  Eğitim Alanında ‘Erişilebilir en iyi eğitim kurumu’ ödülünü almıştır. Bu gün ise üniversitemizin tüm binaları engelsiz hale getirilmiş ve onay aşamasına gelinmiştir.
  • YÖK tarafından verilen, 2020 Engelsiz Üniversite Bayrak Ödüllerinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, kazandığı 14 bayrakla ülkemizdeki tüm üniversiteler içinde birinci olmuştur.
  • Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, sadece eğitim kurumlarındaki fiziki engelleri kaldırmakla kalmamış, aynı zamanda bilim ve teknolojinin sağladığı imkânları da kullanmış ve özgün uygulamalara da imza atmış ve öncü olmuştur.

Mesela;

Engelli Yönlendirme ve Bilgilendirme sistemi (EYBİS), üniversitemiz öncülüğünde geliştirilen engelli öğrencilerimizin hayatını kolaylaştıran önemli bir NAVİGASYON projesidir ve engelli öğrencilerimiz tarafından etkin şekilde kullanılmaktadır.

Engelsiz Bilgilendirme Asistanı (EBA) Projesi de yine üniversitemiz öncülüğünde geliştirilen ve aktif olarak kullanılan bir yazılımdır.

Dijital kütüphane uygulaması ile de basılı eserleri engellilerimizin istifadesine sunuyoruz.

Türkiye’nin En Büyük Festivali TEKNOFEST 2020’de “YuSi” adlı görme engelli kullanıcı dostu olan mobil uygulamamız, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması - Sosyal İnovasyon Kategorisi’nde Türkiye üçüncüsü olmuştur.

Üniversitemiz, bilgi paylaşımı ve farkındalık oluşturma amaçlı düzenlediği sosyal etkinlikler, yarışmalar, konferanslar, paneller gibi faaliyetler noktasında da açık ara öndedir ve önde olmaya devam edecektir. 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ailesi, sadece fiziki engelleri kaldırması DPÜ yerleşkesini, sosyal tesislerini ve eğitim binalarını engelsiz yapması ile değil, sadece engelli hayatını kolaylaştırıcı teknolojiler geliştirmesi ile değil, insani duruşu ile sevgi ve muhabbeti ile de engelli kardeşlerimizin yanındadır. Engelli insanımıza sahip çıkmayı en kutsal bir görev kabul etmektedir.

Hâsılı; Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, engelsiz üniversite yolunda ilk ve öncü bir eğitim kurumudur. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bilim ve teknolojiyi engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve engelleri kaldırmak için kullanacak, azim ve gayretle çalışmalarına devam edecektir.  

Son olarak, ‘Engelsiz mutlu bir hayat için, DPÜ’yü seçin’ diyor tüm engelli öğrencilerimi ve kardeşlerimi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Prof. Dr. Kâzım Uysal
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü

Son Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, Pazartesi