05 Mayıs 2021 Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri

05 Mayıs 2021 Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri

DPÜ YÖK Engelsiz Üniversiteler Ödüllerinde Yine İlk Sırada

Türkiye’de Engelsiz Üniversite çalışmalarının öncüsü olan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulunun düzenlediği 2021 Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde kazandığı 10 turuncu bayrakla bu yıl da ilk sırada yer aldı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 10 binasına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından turuncu bayrak verildi.

Yükseköğretim Kurulunun öğrenim gören engelli öğrencilerin fiziksel mekânlara, eğitsel olanaklara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği ve çevrim içi olarak gerçekleştirilen ödül törenine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, 114 farklı üniversitenin rektörleri, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ile Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Engelli Öğrenci Birimi Sorumlumuz Yakup Ünallı, YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Üyeleri ile ödül başvurularının değerlendirilmesinde görev yapan panelistler katıldı.

Bakan Derya Yanık ve Başkan Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın etkinliğe ilişkin konuşmalarında YÖK Engelsiz Üniversite Ödülleri’nin üniversiteleri engelli bireyler başta olmak üzere herkesin erişimine açık hâle getirme yolunda önemli bir teşvik unsuru olduğunu vurguladılar ve ödül kazanan üniversiteleri tebrik ettiler.

Düzenlenen ödül töreninde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin 10 binası, Mekânda Erişilebilirlik ölçütlerinin sağlandığını temsil eden Turuncu Bayrak kategorisinde ödül aldı. Kazanılan bu ödüllerle birlikte, Lisansüstü Eğitim Enstitümüzde, İktisadi ve İdari Bilimler ile Simav Teknoloji fakültelerimizde ve Domaniç Hayme Ana, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar, Simav, Tavşanlı meslek yüksekokullarımızda YÖK’ün Mekânda Erişilebilirliği temsil eden turuncu bayrağı dalgalanacak.

PROF. DR. SARAÇ: ENGELSİZ ÜNİVERSİTE ÖDÜLLERİ ÖZENDİRİCİ OLMUŞTUR

Törende katılımcılara hitap eden Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, şunları söyledi:

Üniversitelerimizde tüm öğrencilerimizin kampüs yaşamına kazandırılması amacıyla başlayan çalışmalar sonucunda yüzlerce kriter belirlenmiş ve bu kriterler teşvik edici olmak üzere ödüllerle ilişkilendirilmiştir. İlki 2018 yılında verilen Engelsiz Üniversite Ödülleri, üniversitelerimizi fiziksel mekânlarda, eğitimde ve sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilir kılmak için özendirici, teşvik edici olmuş ve pek çok üniversitemiz bu konuda komisyonlar oluşturarak çalışmalarına hız kazandırmıştır.

Bu ödüllerin alınabilmesi için yüzlerce maddeden oluşan kriterler hedef olarak gösterilmiş ve çalışmaların yıl içerisine yayılarak süreklilik kazanması da sağlanmıştır. Ödüllerin ilk verildiği 2018 yılında 41 üniversiteden 318 başvuru var iken 2020 yılında bu sayı 116 üniversiteden 841'e yükselmiştir.

BAKAN YANIK: BU NİŞANI ALMAYAN ÜNİVERSİTEMİZİN KALMAYACAĞINA İNANIYORUM

Başkan Saraç’ın ardından konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise toplum olarak farkındalık ne kadar artırılırsa, daha fazla engelli vatandaşın okulla buluşacağını ve bina ve kaldırımlar ile park ve bahçelerin herkes için ortak yaşam alanlarına dönüşeceğinin altını çizdi. 

YÖK tarafından 2018'de başlatılan ve 41 üniversiteye verilen "Engelsiz Program Nişanı" uygulamasında, sayının geçen yıl 116'ya yükselmesini takdirle karşıladığını söyleyen Bakan Derya Yanık, "2023 hedefleri doğrultusunda, inşallah bu nişanı almayan üniversitemizin kalmayacağına yürekten inanıyorum. Engelli bireylerin hayallerinin önündeki engelleri kaldırmak, onlara engelsiz ufuklar sunmak öncelikli hedefimizdir." ifadesini kullandı. Bakan Yanık, son olarak, üniversiteler dahil, kamu kurum ve kuruluşlarını teknik ve mali yönden bakanlık olarak desteklemeyi sürdüreceklerini dile getirerek konuşmasını tamamladı.

PROF. DR. UYSAL: ENGELLİ ÖĞRENCİLERİMİZİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Üniversitemizin kazandığı ödüllerle ilgili bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç ve katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi geçen sene düzenlenen Engelsiz Üniversite Ödüllerinde 13 turuncu ve 1 mavi bayrakla birinci olmuştu. Üniversitemiz 2019 yılında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızdan ‘eğitim alanında erişebilirlik’ ödülü almıştı. Bu yıl da toplamda 10 turuncu bayrak ödülü ile dereceye girmekten son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. 

Üniversitemiz, 1992’de kurulan yaklaşık 8 milyon m² yerleşke alanı, 300 bin m² kapalı alanı ve yaklaşık 46 bin öğrencisi bulunan ülkemizin büyük ve güzide bir eğitim kurumudur. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi engelli öğrencilerimize sahip çıkmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için var gücü ile çalışmaktadır. İnşallah yakında tüm binaları ve sosyal alanları erişilebilir bir üniversite olacağız. 

REKTÖRÜMÜZ ÜNİVERSİTEMİZİN PROJELERİNİ ANLATTI

Bizler ‘en büyük engel, engellenmektir’ şuurunda ve ‘engelsiz üniversite’ hayalindeyiz. Engelli insanlara saygının, insaniyetin gereği ve medeniyetin ölçüsü olduğunun bilincindeyiz. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, sadece eğitim kurumlarındaki fiziki engelleri kaldırmakla kalmamış, aynı zamanda bilim ve teknolojinin sağladığı imkânları da kullanmış ve özgün uygulamalara da imza atmış ve öncü olmuştur. 

Mesela, Engelli Yönlendirme ve Bilgilendirme sistemi (EYBİS), üniversitemiz öncülüğünde geliştirilen engelli öğrencilerimizin hayatını kolaylaştıran önemli bir navigasyon projesidir ve engelli öğrencilerimiz tarafından etkin şekilde kullanılmaktadır. Engelsiz Bilgilendirme Asistanı (EBA) Projesi de yine üniversitemiz öncülüğünde geliştirilen ve aktif olarak kullanılan bir yazılımdır. Dijital kütüphane uygulaması ile de basılı eserleri engellilerimizin istifadesine sunuyoruz. Türkiye’nin en büyük festivali TEKNOFEST 2020’de ‘YuSi’ adlı görme engelli kullanıcı dostu olan mobil uygulamamız, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması - Sosyal İnovasyon Kategorisi’nde Türkiye üçüncüsü oldu. 

Sayın bakanım ve değerli başkanım, biz sadece üniversitemizde okuyan yaklaşık 70 civarında olan engelli öğrencimize değil ilimizde olan tüm engelli vatandaşlarımıza da sahip çıkmaya çalışıyoruz. Üniversitemizde bulunan MS hasta okulu ile multipl skleroz hastalarına sahip çıkıyoruz. Ayrıca engelli vatandaşlarımızı meslek edindirme için de özgün projeler geliştiriyoruz. Geçen yıl kabul edilen 2 milyon lira civarında bütçesi olan ‘Taş ve Gümüş Takıya Dönüşüyor, Engeller Kalkıyor’ adlı SOGEP projemizle de engelli vatandaşlarımızı meslek sahibi yapıyor ve istihdam ediyoruz. Üniversitemiz, bilgi paylaşımı ve farkındalık oluşturma amaçlı düzenlediği sosyal etkinlikler, yarışmalar, konferanslar, paneller gibi faaliyetler noktasında da açık ara öndedir ve önde olmaya devam edecektir.

‘ENGELSİZ MUTLU BİR HAYAT İÇİN, DPÜ’YÜ SEÇİN’

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, sadece fiziki engelleri kaldırması yerleşkelerini, sosyal tesislerini ve eğitim binalarını engelsiz yapması ile değil, sadece engelli hayatını kolaylaştırıcı teknolojiler geliştirmesi ile değil, insani duruşu ile sevgi ve muhabbeti ile de engelli kardeşlerimizin yanındadır. Engelli insanımıza sahip çıkmayı en kutsal bir görev kabul etmektedir. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bilim ve teknolojiyi engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve engelleri kaldırmak için kullanacak, azim ve gayretle çalışmalarına devam edecektir. 

Engelsiz üniversite olma yolundaki çalışmalarda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Son olarak, öğrenci adaylarımıza ‘Engelsiz mutlu bir hayat için, DPÜ’yü seçin’ diyor başta sayın bakanım ve YÖK başkanım olmak üzere tüm katılımcıları saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

DPÜ BU YIL OLDUĞU GİBİ GENELDE DE ZİRVEDE

Bu yıl 114 üniversiteden 837 başvurunun yapıldığı ve Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak), Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak) ve Sosyal Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) kategorileri olmak üzere 3 farklı kategoride gerçekleşen yarışmada DPÜ, kazandığı 10 bayrakla en fazla bayrak kazanan üniversite olarak geçen yılki başarısını tekrarladı.

Engelsiz Üniversite çalışmaları kapsamında daha önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kütahya Valiliğinden de ödül ve belgeler kazanan DPÜ, geçen yıl 13 turuncu ve 1 mavi bayrak kazandığı YÖK Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’nde bu yıl kazandığı bayraklarla 23 turuncu ve 1 mavi bayrak sahibi olarak en çok bayrak kazanan üniversite unvanını sürdürdü.

 

 

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, Pazartesi