Engelsiz Erişebilir Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Engelsiz Erişilebilir Üniversite Kütahya Dumlupınar Üniversitesi!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliğinde belirtilen ;

Erişilebilirlik: Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını,

Erişilebilirlik belgesi: Komisyon tarafından denetlenen umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının denetim tarihi itibari ile erişilebilirlik mevzuatına uygun olduğunu içeren komisyonca düzenlenecek belgeyi,

Bu yönetmelik gereği üniversitemizde 2017 – 2018 yıllarında Kampüs içerisinde buluna binalarımıza erişilebilirlik alanında inceleme ve denetlemeler yapılmış olup, gerekli düzenleme çalışmaları başlatılmıştır.

Bu kapsamda valiliğimiz tarafından oluşturulan Kütahya ili erişebilirlik izleme ve denetleme komisyonu tarafından,  yönetmelikte belirtilen maddeler doğrultusunda, Rektörlük, Engelsiz Öğrenci Birimi, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Hüsnü Özyeğin Öğrenci Yurdu, Misafirhane(Konukevi) binaları denetlenmiş, denetleme sonucunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen, yayınlanan, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarınca kullanılan "Ek:1 Binalar İçin Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formu" 'na uygun düzenlemeler olduğu tespit edilmiş olup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce bahse konu binalara yönelik Erişilebilirlik Belgesi düzenlenmiştir. 

Düzenlenen Erişilebilirlik belgeleri 3 Aralık Dünya Engelliler gününde sayın valimiz Dr. Ömer TOROMAN tarafından Rektörümüz Prof. Dr. Remzi GÖREN’ ne ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kaan ERARSLAN’ a verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Etkinlik Detayları
Etkinlik Tarihleri 03 Aralık 2018, Pazartesi    |    Saat :10:00 - 11:00
Etkinlik Yeri
Etkinlik Türü Diğer Etkinlikler
Etkinlik Sahibi T.C. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
18 Aralık 2018, Salı / 200 defa okundu.