BİLGİ EDİNME

Sevgili öğrenciler

2019 – 2020 Eğitim – Öğretim Yılı hepinize hayırlı olsun. Başarılı bir yıl dilerim.

Sevgili öğrenciler

Ne istediğinizi, neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz mesleki yeterliğiniz ve kazanımlarınız için oldukça önemlidir. Çünkü üniversiteler, ihtiyaç duyduğunuz mesleki bilgi ve becerileri ancak talep ettiğiniz ölçüde verebilirler. Sorduğunuz sorularla hocalarınızı terletmediğiniz müddetçe, derse girmeden önce konu hakkında araştırma yapmadığınız müddetçe, okuduklarınıza ve duyduklarınıza eleştirel yaklaşmadığınız müddetçe, bilgi diye size sunulanın doğru ve yeterli olup olmadığını analiz etmediğiniz müddetçe, üniversiteler size üzerinde yetkili amirin imzası bulunan diploma dışında bir şey veremez.

Sevgili öğrenciler

Hayali henüz daha öğrenciyken kurulmuş, ulaşılabilir, makul ve mantıklı hedefleriniz olsun. En büyük hayalinizin, mesleğinizin size şiddetle ihtiyacı olduğu ve bu yüzden yüksek donanımlı bir öğrenci olarak mezun olmanız gerektiği olmalıdır. Mesleğin bugünkü ihtiyaçlarına değil, yarın ihtiyaç duyacaklarını önceden kestirip, bu yönde gerekli hazırlıklara koyulun, güçlü donanımlara sahip olun. Sahip olduğunuz bilgileri asla hafife almayın; kendinize inanın ve güvenin. Yapmanız gereken şey diploma ve iş kaygısı taşımadan öğrenmeye odaklanmaktır. Mesleğinizi sevin; mesleğinizde aranan, vazgeçilemez elemanlar olma yolunda adımlar atın.

Sevgili Öğrenciler

Öğrencinin nitelikli ders çalışma saatleri kadar, nitelikli boş zamanları da olmalı; boş zamanları tıpkı ders çalışmaya ayırdığı zamanlar kadar önemlidir. Çünkü kendi haline bırakılan boş zamanlar, insanı esir alır, insafsızdır, kendinizi insafsızın eline teslim etmemelisiniz.

Sevgili Öğrenciler

Sizi kestirme yollarla hedefe ulaştıracağını iddia eden kişi, teknik ve yöntemlere karşı uyanık olmalısınız. Kestirme diye bir yol yoktur ve asla ulaşacağınız hedefe zamanından önce ulaşamazsınız.

Kendinizi geliştireceğine inandığınız veya ilgi alanınıza giren topluluklara üye olun, aktif roller alın. Sosyal olun. Pozitif tavır takınmaktan asla taviz vermeyin; olaylara hep iyi yönden bakmayı deneyin. Sevmeyi kendinize ilke edinin, sevilmeyi hayatınızın merkezine asla oturtmayın. Sevilmediğinizi düşündüğünüz her an, yıkılırsınız, kendinize zarar verirsiniz. Sevmek, sevilmekten çok daha yücedir.

Üniversite yılları, insanları tanıma konusunda büyük bir fırsattır ve bu fırsatı asla kaçırmayın. Ama insanları tanıma konusunda kişisel ölçütleriniz olsun. Ne kadar çok insan tanırsanız, ölçütlerinizin doğruluğunu o kadar test etme olanağı bulursunuz.

Sizi kıranları unutun, aldırmayın; hayatı kendinize zehir etmeyin. Ama asla ve asla kırdıklarınızı unutmayın; vicdanınızın sesine kulak verin ve onu dinleyin.

Prof. Dr. Kazım UYSAL
Rektör

Son Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, Pazartesi